5. ParaJet-Ski Kupa, 2011.
2011.07.26. 15:34
Az 5. országos bajnokságot július 17-én - lassan már mondhatjuk, hogy hagyományosan - ismét Dunaharasztiban rendezték meg.
Mielőtt kitérnék az idei év eseményeire összefoglalom, amit tudok a 2007 óta létező sportágról.
2007 nyarán terjedt el az interneten a hír, hogy JetSki versenyt szerveznek mozgássérülteknek. Kicsit kételkedve mentem el az eseményre, mivel nem sokat tudtam erről a sportról, annyi fogalmam volt csak róla, hogy nem éppen olcsó mulatság. Ha Czine Zoltán nem beszélte volna rá a Magyar JetSki Szövetséget erre a lépésre, sosem próbálhattam volna ki, hogy milyen érzés a vízen száguldani. Pár hónappal később ezt a világelső kezdeményezést elismerte a nemzetközi szövetség is azzal, hogy ParaJet-Ski néven bejegyezték, mint önálló sportágat. A jövő évi tervek között már az Euróba Bajnokság megrendezését tűzték ki célul.
Azóta kikristályosodott egy rendszer. Évente egyszer rendezik meg az országos bajnokságot, ahol a mozgássérültek mellett (második éve) egyéb sérültek kategóriában is lehet nevezni. Várják a régi versenyzőket éppúgy, mint a kezdőket. A lebonyolítás során igyekeznek maximális biztonságot nyújtani a sportolni vágyóknak. A kezdők mögött segítő ül, aki a délelőtti edzésen megtanítja a technikát. A versenyen szabadon dönthet az induló, hogy kéri-e a segítő jelenlétét. A vízen és a parton is vízimentők állnak készenlétben, hogy baleset esetén azonnal tudjanak segíteni, valamint egy mentőautó és személyzete is készenlétben várakozik – tudtommal eddig nem volt szükség arra, hogy ennél többet tegyenek. Ha valaki vízbe pottyan, akkor a jármű motorja automatikusan leáll, a sportoló fejét bukósisak védi, a mentőmellény használata is kötelező.
Minden alkalommal szlalom pályát építenek a vízen, egy-egy futam két körből áll és a jobb időeredmény számít. Az ilyen típusú versenyeket a profiknál is ehhez hasonlóan bonyolítják le.
A Mikromatika kft. Támogatásával Dunaharasztiban július 17-én megrendezett verseny fővédnöke Spaller Endre országgyűlési képviselő volt.
A lebonyolításban részt vett Czeller Béla a Magyar JetSki Szövetség elnöke, Kovács László versenyigazgató, Molnár Edina főtitkár, valamint Czine Zoltán, a sportág kitalálója. Népes csapat segített tevékenyen a sérült sportolóknak.
Az egyre népszerűbb eseményen rekordszámú, 56 versenyző vett részt.
A délelőtti edzést selejtező követte, melyből kategóriánként a legjobb 10 időeredményt elérő versenyző jutott a döntőbe.
A döntő előtt Freestyle bemutatóval kápráztatták el a közönséget. Közben pizzát, hűtött ásványvizet, és üdítőt kínáltak a megjelenteknek. A helyi televízió két munkatársa, valamint Vid Natasa (MEOSz Ifjúsági Tagozat, ifjúsági koordinátor) és Vid Gábor interjúkat készített a versenyzőkkel és a szervezőkkel. A MEOSz honlapján látható egy összefoglaló film is, melyet Tormássy Béla készített. Sokan fotóztak, köztük én is.
A délelőtti edzést az ezer ágra sütő nap, a hőség, a délutáni versenyt a feltámadó, néha viharossá váló szél nehezítette. Utóbbi estére lehűtötte a levegőt, de a jó kedvet nem.
A döntő futamok után, napnyugtakor került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre.
Eredmények:
Női kerekesszékes slalom:
I. Molnár Mária
II. Molnár Marietta
III. Hajmási Éva
Egyéb fogyatékkal élők slalom:
I. Wolhner Farkas Olivér
II. Becker László Richárd
III. Tamás Bálint
Férfi kereskesszékes slalom:
I. Szilágyi Ottó
II. Fenyvesi Zoltán
III. Vaszil György
A nap meglepetése Szilágyi Ottó eredménye volt, aki – kezdőként - már a selejtezőben pályarekordot állított fel.
A nyertesek az érmen és pezsgőn kívül egy meglepetés ajándékot is kaptak. Egy légpárnás, kétéltű mentőjármű utasaivá válhattak egy rövid kör erejéig.
Az elért eredménytől függetlenül minden versenyzőnek gratulálok.
|