Napsugár a fogyatékos felnőttek életében
2010.10.03. 21:04
A Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete Napsugár névre keresztelte el intézményhálózatát, melynek célja a sérült emberek életminőségének javítása. Beleznai Csilla, az intézmények vezetője kalauzolt minket két napon keresztül ebben a birodalomban, ahol hozzáértő és elhivatott emberek segítik a rászorulókat.
Napsugár Lakóotthon
Kaposváron, pontosabban Kaposfüreden 2008. októberében adták át a lakóotthont. A telket az Önkormányzattól kapta az Egyesület, az építkezést önerőből oldották meg. Fenntartásához, fejlesztésekhez folyamatosan kutatják az anyagi forrásokat, figyelik a pályázatokat.
A földszinten 1 és 2 ágyas apartmanokban 12 ember számára van hely. Lakószoba, fürdő, és konyhapult a hosszabb időre beköltözők kényelmének érdekében. A földszinten az előtér-porta mellett egy nagy közösségi helyiséget alakítottak ki, mely egyben az ebédlő funkcióját is ellátja. Az ebédlő végében konyha található, a lakóknak nem kell főzőcskézniük. Ápolók segítik a mindennapi életüket szükségleteiknek megfelelően, ha kell fürdetik, öltöztetik a lakókat, mosnak rájuk. Az emeleti részen konditerem található, ahol gyógytornász foglalkozik velük. Ugyanitt öt kétszemélyes fürdőszobás szobát alakítottak ki, ahová krízishelyzetben levő sérülteket tudnak átmenetileg elhelyezni. Az otthon légköre családias, barátságos, lakói nem vették azt sem tolakodásnak, amikor egy csapat kíváncsiskodó személyes terükbe is bement. Rövid idő alatt a látogatók, és a lakók kis csapatokba verődve beszélgetésbe merültek, egy kívülálló nem tudta volna eldönteni, hogy ki az aki itt él, és ki az aki csak benézett.
Nappali intézményi foglalkoztató is működik a lakóotthon területén, 33 embernek biztosítva közösségi életet, és munkát – például textiljátékok, nyomdai termékek készítése. Külön épületben kapott helyet a kőedénykészítő és az asztalos műhely. Aki akar és képes másfajta munkát végezni, a szállítószolgálat segítségével eljuthat a Praktikum Kft. telephelyén működő szociális foglalkoztatóba is dolgozni. Termékeiket a Kaposvár belvárosában levő üzletükben, illetve piacokon, vásárokon értékesítik.
A kőedénykészítő műhelyt közelebbről is meg tudtuk nézni. Műanyag formát cement alapú masszával vesznek körbe, majd száradás után a formát kipattintják belőle. Díszítőelemek kerülnek az edényekre, kicsit sem meglepő módon a napocska motívum igen népszerű, ám alkalomadtán lehet más is. Kicsi virágtartó edényektől, nagyméretű kültéri edényekig terjed a méretskála. A teljes száradás után az unalmas szürkét némi festék segítségével elvarázsolják, így a végeredmény nyersszínű agyagedényhez hasonlóan néz ki.
Az egyesület többségi tulajdonában levő kft. 18 éve működik, mint non-profit rehabilitációs társaság. 2009-ben csőd közeli helyzetbe került, elsősorban piacvesztés, és a kevés termelés miatt - ekkor vette át Beleznai Csilla a kft irányítását is. Átszervezéssel ésszerűsítéssel a tendenciát sikerült megfordítani, így mára már némi nyeresége is van a cégnek. Szervezetileg szétválasztotta a dolgozókat: akiktől nem várható el teljesítmény – normában dolgozás – a szociális foglalkoztatóhoz kerültek, természetesen itt is kell dolgozni, de nem teljesítménybérben. A szervi - de nem mozgásszervi - betegségekkel küzdők maradtak a kft alkalmazásában, az egészséges munkavállalók többségének pedig felmondott. A két szervezet a dolgozók után másfajta finanszírozásban részesül, viszont ebből a munkások nem sokat érzékelnek, mivel együtt dolgoznak. A mindig rosszabbul fizető bérmunkák mellett saját eladásra is termelnek. Szabászműhelyük és varrodájuk szolgálja ki a mintaboltot, és megrendelésre is dolgoznak.
|