Képjelek - jelképek
2011.11.28. 11:45
Egy boldog szigetté vált az oktatási jogok biztosának hivatala pár órára november 21-én. Azok, akik iskolai jogsértéseket vizsgálnak nap, mint nap, illetve az erőszak ellen küzdenek, most egy, immár nyolc éve hagyománnyá vált rendezvényre invitáltak gyerekeket.
Az ötlet akkor született meg, amikor a hivatal dolgozói elfoglalták irodáikat, de a csupasz falakra nem jutottak képek. Aáry-Tamás Lajos úgy döntött, hogy nem kér a saját irodájába egyetlen drága képet, hanem gyerekek alkotásaival díszitik fel az összes helyiséget. Azóta évente kétszer egy-egy iskola tanulóinak alkotásaiból kiállítást rendeznek.
A kaposvári Duráczky EGYMI iskolában hallássérült, beszédfogyatékos, halmozottan fogyatékos hallássérült, illetve súlyos tanulási nehézséggel küzdő gyerekek tanulnak. A kézműves foglalkozásaikon született műveikből válogatták össze a "Képjelek - jelképek" című tárlat anyagát, melynek megnyitóját a Gyermekjogok Világnapjához kapcsolták. Az alkotók kérésére meghívták Tóth Gabi énekesnőt, aki szívesen vállalta a részvételt. Elmondása szerint a fogyatékos, sérült gyerekektől őszinte, tiszta szeretetet kap, így természetes, hogy ő is szereti őket. A megnyitón részt vett Bernáth Ildikó, a NEFMI fogyatékosságügyi miniszteri biztosa, és Tapolczai Gergyely, országgyűlési képviselő is.
A gyerekek egy táncos műsorral kedveskedtek a megjelenteknek. A nap fénypontja a közös fotózkodás Tóth Gabival, és a dedikálás lehetett számukra. Életükben meghatározó esemény lehet az, amit átélhettek. Kívánom, hogy e nap emléke átsegítse őket majd a felnőttlét nehézségein, adjon nekik egészséges önbizalmat, hitet abban, hogy ők is értékes tagjai társadalmunknak.
Azt is kívánom, hogy képzésüknek ne legyenek törvényes akadályai, hogy képességeiket a jövőben teljes mértékben tudják majd kamatoztatni. Ezt a megjegyzést nem az ünneprontás kedvéért, vagy oktalan félelem miatt írom, hanem azért, mert két nappal később, 23-án a Társaság a Szabadságjogokért levelet írt a hivatalnak:
"Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője 2011. november 16-án a nemzeti köznevelésről szóló T/4856 törvényjavaslathoz T/4856/14. számon benyújtott módosító indítványa a (továbbiakban: javaslat) 7. pontjában a legsúlyosabb fokban fogyatékos gyerekek iskolai osztályaiban a minimális óraszámokra vonatkozó előírás eltörlését javasolja."
A javaslat indoklása szerintük szakmailag megalapozatlan, egyeztetés nem történt. Felhívják a figyelmet, hogy a módosító indítvány elfogadása esetén ezek a gyerekek kiszorulhatnak az oktatási rendszerből, és súlyosan veszélyezteti az alapfokú oktatáshoz való joguk érvényesülését. Felkérik a biztost, hogy ne támogassa a módosítást és tegyen meg mindent a javaslat elfogadása ellen. A levelet számos érintett civil, illetve szakmai szervezet, és szülő is aláírta.
Erre mondják azt, hogy az egyik szemem sír, a másik meg nevet. Szeretném, ha csak nevetésre lenne okunk, ha a takarékosságnak nem esnének áldozatul mindazok, akik segítség nélkül elvesznének.
|