Látogatás Brüsszelbe
2011.09.27. 19:21
2011. szeptember 20-22.
Dr. Kósa Ádám EP képviselő mozgássérülteket hívott vendégségbe Brüsszelbe.
A csapatba én is belefértem, így ha kedd hajnal, akkor ez Belgium sóhajtással kiküzdöttem magam az ágyból negyed ötkor. A reptéren hamar kiderült, hogy szükségem lesz kerekesszékre és segítőre is, ha nem akarok már az indulás előtt teljesen elfáradni. Szerencsémre Kósa Ádám budapesti munkatársa, Kántor Árpád vállalta ezt a szerepet. A 9+1 kerekesszékes utas röpke fél óra latt jutott fel a fedélzetre, a többiek a reptéri buszba zárva várakoztak nem túl türelmesen. Némi késéssel, de felemelkedtünk az alulról reménytelenül szürke, de felülről már hófehér felhők fölé.
Brüsszelben 3 kisbusz várt minket, és délután már elindulhattunk a szállodából egy kis nézelődésre. Utóbbi az első alkalmas helyig tartott, ahol leültünk sült krumplit enni a finom belga sör mellé. Az első nap közös vacsorával záródott.
A második napon a hivatalos rész következett: látogatást tettünk az Európai Parlament brüsszeli épületében. (Itt is kaptam kerekesszéket, és egy szolgálatkész biztonsági őrt is, aki tologatott.) Ott először Kósa Ádám beszélt az ottani munkájáról, pontosabban arról, hogy a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság tagjaként mit tesz a fogyatékosok érdekében EU-s szinten. Tavaly elkészült egy átfogó jelentéstervezet a fogyatékkal élők mobilitásáról és integrációjáról, valamint a 2010–2020 közötti időszakra vonatkozó európai fogyatékosságügyi stratégiáról.
A dokumentum letölthető Kósa úr honlapjáról PDF formátumban. (2010/2272(INI)) - már nem érhető el.
Néhány gondolatot kiragadtam belőle címszavakban, ízelítőnek:
-
az emberi jogok gyakorlásának tényleges biztosítása
-
önálló életvitelt segítő, személyre szabott ellátások, szolgáltatások szükségessége
-
fizilkai és infokommunikációs akadálymentesítés, mobilitás
-
oktatás
-
szegénység - „a fogyatékossággal élőket nagyobb eséllyel fenyegeti a szegénység kockázata (az OECD szerint közel minden 4. fogyatékossággal élő ember él szegénységben).”
-
foglalkoztatás, 2020-ig 75% az EU-s cél
-
„Esélyek egyenlőségéről
Az esélyek egyenlősége nem egyenlő az azonos, ugyanolyan esélyekkel, mert akkor nem érhető el a társadalmi cél: az integráció. Az esélyek akkor egyenlők, ha az eredmények eléréséhez ugyanaz az erőfeszítés hasonló eredményhez vezet, megfelelő és meghatározott feltételek, eszközök segítségével, amelyek egyébként a konkrét munka- és végeredmény elérése szempontjából irreleváns tényezők módosításával biztosítható.
Az esélyegyenlőség elképzelhetetlen olyan termékek és szolgáltatások azonos áron történő hozzáférése nélkül, amelyek egyébként mindenki számára rendelkezésre állnak és a gyártási technológia lehetővé teszi azok költséghatékony diverzifikálását, azaz nem lehet a fogyatékos embereket többletköltséggel terhelni azért, mert eltérő szükségleteik vannak.
A KKV-k szerepe is kiemelkedően fontos, és nemcsak általában a fogyatékos emberek foglalkoztatásában a megfelelő információkkal történő ellátásukkal, hanem a közbeszerzésekben való részvételük szempontjából is hozzájárulhatnak a társadalmi befogadás erősítéséhez, amennyiben európai fogyatékos emberek bevonásával készült termékek, szolgáltatások kerülhetnek ajánlatra és előnyt élvezhetnének ebben a versenyben.”
-
Hosszú távú befektetésről van szó – nem lehet a pillanatnyi érdekek alá rendelni a megoldandó feladatokat. Fontos a társadalomnak, hogy a fogyatékosok aktív résztvevői legyenek a mindennapi életnek, fontos a fogyatékosoknak is, hogy megbecsült tagok lehessenek.
A Parlament működésének rendjéről is kaptunk tájékoztatást, majd megnézhettük a plenáris ülések helyszínét –kivételesen nem a látogatói karzatra, hanem magába a terembe invitáltak minket. Ezután elkészült a „kötelező” csoportkép, majd visszaültünk a buszokba.
Az anyósülést elfoglalva kattintgattam mindenre, amit érdekesnek találtam, illetve amire a sofőr felhívta a figyelmem. Diadalív, királyi palota, Atomium (utóbbitól jó messze meg is álltunk és kicsit kiszállhattunk fotózni), majd irány a Mini Európa. Ez egy szabadtéri „kiállítás”, ahol jellegzetes EU-s épületeket, tájakat láthatunk kicsiben. Majd ismét buszozás és városnézés a szállóig. A napot közös vacsorával zártuk, ahol kötetlenül beszélgethettünk a képviselő úrral és munkatársaival.
Csütörtökön délután 2 órakor már gyülekeztek a buszok, kissé ideges sofőrökkel. A szemetesek ugyanis sztrájkoltak aznap és mindenfelé meggyújtották a szemetet, így a szokásosnál is nagyobb dugók jöttek létre a városban. (Halkan jegyzem meg, hogy valószínűleg nem szoktak Budapesten járni, mert akkor az ottani helyzetet nem értékelnék annyira tragikusnak.) Kisebb káosz és ide-oda irányítgatás után vagy másfél órás késéssel indultunk hazafelé.
(A városban készült fotók zömmel menet közben, a buszból készültek, így néhol láthatóak világos foltok a képeken, ezek a tükröződésből származnak. Az égiek félig-meddig kegyesek voltak hozzánk, nem esett az eső, és kellemesen langyos volt a levegő. A nap sajnos csak nagyon ritkán sütött ki, még az első napon.)
|